Orion Wines
Orion Wines är resultatet av tre vänners sammanstrålning: Paolo Leo vars moderna vineri sörjer för infrastruktur, logistik och lager; Luca Pomaro som med sina 20 år inom vinvärlden är en veteran med stor erfarenhet av olika länders marknadsföringsbehov och smakprofiler; samt Alessandro Michelon, en av Italiens mest innovativa och lovande vinmakare som hyser mycket goda kunskaper om de olika italienska regionerna och deras vin.
Tillsammans insåg de att de kan förse den internationella marknaden med intressanta, innovativa och välsmakande viner genom att kombinera tradition, innovation och framförallt den gemensamma, äkta passionen för vin!
Konceptet är enkelt, nämligen att producera de bästa och mest intressanta vinerna till ett vänligt pris. För att lyckas med detta har de full kontroll över alla steg i produktionen, från vingård till vinifiering, förpackning och marknadsföring. Orion Wines samarbetar med ett fåtal långkontrakterade odlare, för närvarande i fem olika områden i Italien.
Ungefär 60% av blenden består av appassimentodruvor; druvor läggs för torkning direkt efter skörd i små lådor som rymmer fem kilo vardera. Druvorna får torka i välventilerade torkrum, så kallade "fruttaio", fram tills december.
De druvor som inte läggs för att torka vinifieras direkt. Efter avstjälking behåller man druvorna hela för att optimera extrahering av färg och fruktighet. Jäsningen skedde vid 25-26°C och pågick i åtta till tio dagar. Vinet genomgick malolaktisk jäsning. De torkade druvorna vinifierades i december, då de först avstjälkades, sedan krossades och sedan lagrades i ståltank. Jäsningen av appassimentodruvorna tog cirka 30 dagar vid 24°C.
Totalt har 55-60% av vinet lagrats i första och andraårs Amerikanska- och Franska ekfat i ett år.
Passar till smakrika rätter av ljust kött eller till lamm- och nötkött.