För att besöka dessa sidor måste Du vara 25 år eller äldre.
 
För att kunna besöka sidan måste er webbläsare stödja cookies. Inställningarna görs via Internet Explorer. Välj ”Verktyg” -> ”Internetalternativ” -> ”Sekretess” -> ”Mellan”.


 
 
Sök
Pris:-
Alla typer av druvor Visa/Dölj
Rensa OK
Sök
Avancerad sökning


Paolo Leo
2364 Salice Salentino Riserva 2007 
Salice Salentino Riserva
Beställ Salice Salentino Riserva på systembolaget
Art.nr: 2364
Pris inkl moms: 89,00
Storlek: 750 ml
Sortiment: Systembolagets fasta sortiment
Lanseringsdag: 01 juli 2011
Producent: Paolo Leo
Alkoholhalt: 13,5%
Ursprung: Apulien
Vingårdar: 4 hektar nära staden San Donaci i Salento
Jordmån: Lera och kalksten
Skörd: Druvorna skördades för hand med start i mitten av september.
Druvor: 80% Negroamaro, 20% Malvasia Nera
Förslutning: Naturkork
Pressbilder: Zip Ladda hem
Vinets karaktär
Fruktig, kryddig doft med inslag av röda bär, plommon och färska örter. Fylligt, smakrikt, kryddigt och fruktigt vin med inslag av plommon, röda bär, fat, örter och tobak. 
Allt om Mat Smakrikt med toner av körsbär plommon och kryddor. Lätt bränt inslag i robust, tuff stil. Nr 3 2012 Allt om Mat


Producent: Paolo Leo
Producenten
Det är nu 20 år sedan Paolo Leo startade sitt företag, Vinagri Puglia, i San Donaci på den italienska klacken. Det var alltså 1989, då Apuliens självkänsla som vinområde växte sig allt starkare och då allt fler odlare i området började göra viner under eget namn i stället för att sälja dem som bulkvin till andra delar av Europa, där vinerna inte blev lika färg- och alkoholrika som här. Det var då vi här i Sverige – och övriga Europa – upptäckte vilka härliga viner primitivodruvan gav upphov till. Paolo Leos affärsidé byggde på denna nya stolthet. Han deklarerade redan från början att han ville kombinera gamla tiders lokala vintradition med modern kunskap. Det är tydligt redan i de 30 hektar stora vingårdarna, där de 40 år gamla stockarna växer som klassiska ”alberello”, ett slags bushvines, där vinet växer utan hjälp av spaljéer. Paolo Leo har lyckats med såväl profileringen som med vinerna.
Vinifikation
Efter skörden avstjälkades druvorna och krossades försiktigt och fick därefter det macerera tillsammans med musten i 12-15 dagar vid en temperatur på 18 °C. Jäsningen genomfördes sedan vid en temperatur på 25°C och pågick i cirka 8 dagar.  
Lagring
Vinet har lagrats i 12 månader på  ekfat.
Passar till
Serveras till smakrika rätter av lamm- eller nötkött.
WineWorld: Box 7471, 103 92 Stockholm. Besöksadress: Regeringsgatan 109, Stockholm.
Tel +46 (0)8-662 18 00. Fax +46 (0)8-660 84 53. E-mail
info@wineworld.se