Välkommen till Vingruppen i Norden!
Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. När jag bekräftar att jag är 25 år eller äldre godkänner jag också att webbplatsen använder cookies.
Sortiment Restaurang
Restsocker 2 g/l
Alkoholhalt 12,5 %
Champagne
Nyanserad, elegant doft med ton av vita blommor, röda äpplen, rostad brioche och mineral. Torr, mycket frisk och nyanserad smak i elegant, krämig stil med inslag av citrus, rostat bröd och vinteräpplen.
Vinet fick jäsa naturligt på temperaturkontrollerade rostfria ståltankar. Ingen malolaktisk jäsning är genomförd och inte heller någon filtrering eller klarning. Champagnen har lagrats i 36 månader på sin jästfällning.
Serveras som aperitif eller till rätter av fisk och skaldjur.
Les Prémices är den första nya Cuvée som släpps från Egly-Ouriet på cirka 20 år. Blenden består av lika delar av Chardonnay, Pinot Meunier och Pinot Noir. Den här allra första cuvéen består till 100% av årgång 2016. Nästa buteljering kommer att bestå av 40% av årgång 2017 och 60% reservevin.