Välkommen till Vingruppen i Norden!
Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. När jag bekräftar att jag är 25 år eller äldre godkänner jag också att webbplatsen använder cookies.
Sortiment Systembolagets beställning
Förslutning Naturkork
Alkoholhalt 14,5 %
Röda viner
Stor och komplex arom med inslag av mogna jordgubbar, lavendel, mörka körsbär, vitpeppar och rosenblad. Ett elegant, medelfylligt vin som är smakrikt med välintegrerade tanniner, toner av jordgubbar, läder, svarta vinbär och örter.
Druvorna pressas i små pressar och musten får vara kvar i tanken för macerering i kylig temperatur under cirka 8 dagar och efter det följer en ostörd jäsning i 10 dagar.
Vinet ligger 18 månader på sin jästfällning i både 500-litersfat och cementägg.
Prova gärnet vinet till smakrikare rätter av både fågel och kött med mörka skysåser och gärna något krämigt tillbehör för att matcha vinets kropp, alternativt till grönsaksrätter med svamp, kål och rotsaker. Smakrikt ska det dock vara.
2011 köpte de äkta makarna Rotem och Mounir nedgången vingårdsmark i förstklassig terroir i Orange, Châteauneuf-du-Pape. Namnet Inopia är latin och betyder "skapat från ingenting".