Välkommen till Vingruppen i Norden!
Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. När jag bekräftar att jag är 25 år eller äldre godkänner jag också att webbplatsen använder cookies.
Sortiment Systembolagets tillfälliga
Totalsyra 5,5 g/l
Restsocker 1 g/l
Förslutning Naturkork
Alkoholhalt 13,5 %
Vita torra viner
Hållbarhetscertifierat
Elegant och fruktig doft med inslag av citrus, mango, päron, kiwi, salvia och andra örter. Torr, frisk och harmonisk smak med en lång behaglig eftersmak.
Druvorna skördades i slutet av september. De pressades skonsamt och musten fick sedan jäsa i ståltank med regelbunden bâttonage. Vinet har lagrats 3 månader på sin jästfällning i ståltank, sedan ytterligare 3 månader i flaska innan det släpps på marknaden. Vinet dricks med fördel ungt, men kan även lagras 3-5 år.
Serveras vid 8-10°C som aperitif eller till rätter av fisk och skaldjur, gärna medelhavsinspirerat, exempelvis grillad havsabborre med citron, salvia och olivolja, Moules Marinières dvs vinkokta musslor med vitlök, persilja och citron, pilgrimsmusslor med brynt smör och salvia eller en umbriskt inspirerad Kyckling Saltimbocca med salvia, lufttorkad skinka och en lätt citronsky. Som vegetariskt alternativ föreslår vi en risotto med sparris, citron och pecorino. Vinet passar även utmärkt till mildare ostar som en mild pecorino eller färsk fårost. Lufta gärna vinet 10-15 minuter före servering och servera i lite större vinkupor.
Nära vingården finns en gammal kvarn. Molacce är namnet på de stora kvarnstenar som användes förr för att pressa olivolja.