Välkommen till Vingruppen i Norden!
Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. När jag bekräftar att jag är 25 år eller äldre godkänner jag också att webbplatsen använder cookies.
Sortiment Restaurang
Totalsyra 5,4 g/l
Restsocker 0,3 g/l
Förslutning Naturkork
Alkoholhalt 12,5 %
Vita torra viner
Intensiv och elegant doft med inslag av krusbär, citrus, grapefrukt, vita vinbär och örter. Torr, frisk, aromatisk och druvtypisk smak med en hög välbalanserad syra. Harmonisk eftersmak med en fin mineralitet.
Traditionell vinifiering och naturlig jäst används för att bibehålla de naturliga aromerna som jordmånen ger. Vinet har enbart lagrats i ståltank.
Serveras vid 10-12°C som aperitif eller till rätter av fisk eller skaldjur, gärna med syrliga inslag, exempelvis naturella ostron med citron, halstrad gös med citronsmör eller beurre blanc och örter. räkor med citronaioli, ceviche på havsabborre eller en kyckling i lätt örtsås. Som vegetariskt alternativ föreslår vi sparris med citron och parmesan eller en sallad med zucchini, fänkål och örter. Vinet passar även utmärkt till getost som Crottin de Chavignol eller en klassisk sallad med chèvre som gratinerats med honung och valnötter.