Välkommen till Vingruppen i Norden!
Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. När jag bekräftar att jag är 25 år eller äldre godkänner jag också att webbplatsen använder cookies.
Sortiment Systembolagets beställning
Totalsyra 5,8 g/l
Restsocker 1,3 g/l
Förslutning Skruvkork
Alkoholhalt 14,1 %
Vita torra viner
Vegan
Fruktig och aromatisk doft med inslag av mandarin, ananas, briocher och fat. Koncentrerad, komplex och välbalanserad smak med krämig textur. Lång harmonisk eftersmak.
Druvorna trampades med fötterna, lämnades över natten och pressades därefter som hela klasar och musten fördes sedan direkt över till fat. Jäsning med naturligt förekommande jäst, vinet fick vara orört tills den malolaktiska jäsningen var klar på våren, då de rördes om tre gånger.
Vinet har legat 11 månader på fat, varav 20% av faten var nya.
Servera vid 8-10°C till smakrika rätter av fisk eller skaldjur eller eleganta rätter av fågel eller fläsk.
Bakom vinet står bröderna James och Matt Dicey – en vitikulturist och en vinmakare – som 2021 startade Dicey med målet att utforska och lyfta fram Central Otagos mest uttrycksfulla pinot noir. Med sina rötter i Bannockburn, en av regionens mest underregioner, arbetar de med småskaligt, ekologiskt (certifiering pågår) och hantverksmässigt jordbruk.